• Halkalı Merkez, Turgut Özal Bulvari No:16, 34303
    Küçükçekmece/İSTANBUL
  • +90 549 804 05 35
  • info@ayhancevik.com.tr
Halkalı Merkez, Turgut Özal Bulvari No:16, 34303 Küçükçekmece/İstanbul

Uzamış ısrarlı Ateş Yüksekliği Olan Çocuklarda Kalp ve Damarların Etkilenmemesi Açısından Dikkat edilmesi gereklidir.

Günümüzde çocuklarda viral enfeksiyonların seyri sırasında geçmiş yıllara göre daha fazla kalp ve damar sistemi tutulumu gözlenmektedir.

Eğer ateş yüksekliği özellikle 5 günden fazla sürmekteyse kap ve damar sistemi etkilenme riski çocukluk çağında daha fazla görülmektedir. Enfeksiyonların seyri sırasında kalp değişik şekillerde etkilenebilir:

-Kalbin besleyici koroner damarlarda etkilenme

-Kalp kapakçıklarında etkilenme,

-Kalp kasında etkilenme,

-Kalp zarlarında etkilenme,

-Kalbin rtim değişiklilerine neden olan ileti sisteminde etkilenme olabilir.

Belirtiler yaş gruplarına göre değişmekle birilikte 3 ile 5 günden fazla ısrarlı ateş yükssekliğinde özellikle dikkat edilmelidir.

Süt çocuklarında beslenme düzeni değişikliğinden, sık nefes alıp vermeye daha büyük çocuklarda çabuk yorulma veya göğüste ağrı gibi belirilere neden olabilir. Hiç belirti vermeyen ve çocuk hekimi tarafından tespit edilen muayene bulguları olabilir (kalpte üfürüm veya ritim bozukluğu gibi.)

Çocukluk çağında enfeksiyonların kalp ve damar sistemi üzerine olumsuz etkileri zamanında teşhis ve tedavi ile sonuç alınabilirken geç farkedildiğinde veya teşhis konmadığında yaşamın ileri dönemlerinde daha ağır klinik sonuçlara neden olabilmektedir.

Çocuklarımızın kalp ve damar sağışığını korumak açısından uzun siren inatçı ateş yükseklikleri başta olmak üzere infeksiyonlar sırasında dikkatli olunması hayati öneme sahiptir.

Çocuk doktorlarımızın tespit ettiği belirtiler olması durumunda ise kısa sürede kalp muayenelerinin ve gerekli ise ekokardiyografi ile kalbin detaylı değerlendrilmesinin yapılması çocuklarımızın gelecekteki kalp sağlığını korumak açısından çok önemlidir.

Call Now Button+90 549 804 05 35